V období od 17.6. do 28.6. bude na pobočce Brno z technických důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení.

+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Airsoftové zbrane

7 minút čítania
26. Listopadu 2019

Airsoft je označenie pre hru, alebo tiež druh športu, počas ktorého po sebe hráči strieľajú z airsoftových zbraní. Pod pojmom airsoft môžete však tiež nájsť zbrane používané pri tejto hre - airsoftové zbrane. Zbrane na airsoft sú typické svojím vzhľadom, pretože vyzerajú ako skutočné zbrane. Na rozdiel od nich ale strieľajú BB guľôčky, čiže plastové guľôčky kalibru 6 mm rôznych hmotností.

Hráči airsoftu sa najčastejšie združujú do tímov a vytvárajú tzv. jednotky. Airsoftové zbrane, obdobne ako celá hra, boli vyvinuté v Ázii. Odtiaľ sa airsoft rozšíril do celého sveta a získal si priaznivcov naozaj vo všetkých krajinách. Do Českej republiky sa dostal v 90. rokoch a celé zástupy nadšencov má aj v súčasnosti.

Veľmi obľúbenou formou airsoftu je napodobňovanie reálnych vojenských akcií. Hráči sa snažia čo najviac priblížiť vojenskej jednotke ako zbraňami, tak i výstrojom a výcvikom. Väčšina airsoft zbraní je na prvý pohľad nerozoznateľná od reálnych, skutočných zbraní.

Celá hra funguje na pomerne jednoduchých pravidlách. Akonáhle je hráč zasiahnutý protivníkom, musí oznámiť svoju porážku, čiže "smrť", a odísť z ihriska na miesto určené pre zasiahnutých hráčov. Všetci hráči takisto nesmú napadnúť ostatných hráčov a správať sa agresívne. Pravidlá hry sú veľmi individuálne a záleží vždy na dohode tímov.

Hra je ukončená akonáhle dôjde k naplneniu cieľa. Ciele najčastejšie vychádzajú z klasických vojenských scenárov. Môže teda ísť o obsadenie objektu, elimináciu súpera, získanie vlajky a podobne.

 

Základné delenie airsoft zbraní

Zbrane na airsoft sú najčastejšie vyrábané vo veľkosti zodpovedajúcej reálnej zbrani, teda v mierke 1:1, a často si k nim hráči dokupujú aj príslušenstvo, ktoré možno vidieť u skutočných zbraní. Podobne ako ostatné typy zbraní, tak aj airsoftové zbrane sú v ČR upravované Zákonom o zbraniach a sú považované za zbrane kategórie D, čo znamená, že ich môže držať, vlastniť a nosiť osoba staršia ako 18 rokov bez toho, aby mala zbrojný preukaz či špeciálne povolenie.

V počiatkoch airsoftu v ČR sa používali najmä zbrane na naťahovací systém, manuálne a plynové zbrane. Neskôr sa začali dovážať elektrické zbrane s hop-up systémom. V zásade teda môžeme povedať, že zbrane sa delia do troch kategórií podľa pohonu na:

 

Manuálne airsoftové zbrane - ASG (Airsoft Spring Gun)

Tento základný typ zbrane na airsoft pracuje na princípe stlačenej pružiny, ktorá sa musí pred každým výstrelom manuálne natiahnuť stlačením. Hoci ide o jedny z prvých airsoftových zbraní i v súčasnosti sú veľmi obľúbené a používajú ich hráči začiatočníci aj pokročilí. Manuálne zbrane na airsoft vyzerajú veľmi realisticky a streľba pomocou nich je pomerne jednoduchá a bezpečná. Ich úsťová rýchlosť je priemerne 120 m/s.

Rozlišujeme tri typy manuálnych zbraní na airsoft:

Krátke manuálne airsoft zbrane sú najlacnejším variantom, vyznačujú sa nízkou kadenciou a dostrelom. Oproti tomu dlhé manuálne airsoftové zbrane majú oveľa väčší dostrel a sú drahšie. Do tejto kategórie patria airsoft pušky, airsoft samopaly a airsoft brokovniceOdstreľovacie airsoft pušky sú z manuálnych zbraní najpresnejšie a úsťovou rýchlosťou a cenou môžu prekonať  aj zbrane elektrické.

                           

Airsoft Samopal H&K G36 Sniper ASG

Vyberte si z našej ponuky manuálnych zbraní pre airsoft

 

 

Plynové airsoft zbrane AGCO2, AGG (Airsoft Gun CO2, Airsoft GreenGas Gun)

Tento typ konštrukcie je najviac rozšírený u krátkych airsoftových zbraní. Plynové zbrane na airsoft vystreľujú guľôčku pomocou tlaku plynu a zvyčajne sú poháňané propán-butánom alebo CO2 bombičkami. Môžu mať tiež zabudovaný spätný ráz (pohyb záveru - BlowBack), ktorý z nich robí najvernejšiu kópiu reálnych zbraní. Oproti manuálnym zbraniam na airsoft majú väčší dostrel, ich nevýhodou však je nutnosť doplňovania plynu a náročnosť na údržbu. Tento typ zbraní je tiež kvôli plynovému pohonu náchylnejší na počasie. Úsťová rýchlosť je približne okolo 100 m/s, niekedy však môže presiahnuť aj 200 m/s.

Podľa konštrukcie rozlišujeme plynové zbrane ďalej na:

  • klasické s pevným nepohyblivým záverom
  • s BlowBack systémom

Airsoft Pistole Elite Force Racegun AGCO2

Vyberte si z našej ponuky plynových zbraní pre airsoft

Elektrické airsoft zbrane - AEG (Airsoft Electric Gun)

Tento typ zbraní používa na pohon motorky napínajúcu pružinu piestu. Piest je poháňaný elektromotorom, ktorý je napájaný akumulátorom. Ten môže mať napätie od 7,4 V až po 11,1 V. Elektrické airsoftové zbrane značíme AEG.

Elektrické zbrane na airsoft sú pomerne presné, spoľahlivé a pri zásahu na kratšiu vzdialenosť môžu spôsobiť aj menšie úrazy. Úsťová rýchlosť je od 90 m/s do 180 m/s a ​​dostrel je okolo 50 metrov. Elektrické zbrane sú najpoužívanejšie zbrane pri airsofte, umožňujú plne automatickú streľbu a môžu byť v plastovom alebo celokovovom vyhotovení.

 Airsoft Samopal H&K G36C IDZ AEG

Vyberte si z našej ponuky elektrických zbraní pre airsoft

 

Výrobcovia airsoft zbraní

Airsoftové zbrane vyrábajú ako ázijské firmy, napríklad Tokyo Soldier, tak aj európske, napríklad nemecká spoločnosť Umarex, ktorú môžete nájsť v našej ponuke. Umarex ponúka airsoft zbrane pre začiatočníkov i profesionálov. V ponuke možno teda nájsť manuálne zbrane, modely s elektrickým pohonom a pohonom na CO2.

 

Ako vybrať airsoft zbraň?

Cena

Hneď od začiatku je dobré si uvedomiť, ktorú zbraň budeme chcieť - manuálnu, plynovú alebo elektrickú? Rozdiely v jednotlivých typoch sme vám opísali vyššie. Cenovo vychádzajú najlepšie zbrane manuálne, ktorých najnižšia cena je okolo 800 Kč. Plynové zbrane sa dajú zaobstarať o pár sto korún drahšie a finančne najnáročnejšie sú zbrane elektrické.

Čo sa týka zaobchádzania a použitia, pre začiatočníkov sú vhodnejšie manuálne airsoftové zbrane, ktoré naučia hráča taktike a vďaka nízkej nákupnej cene nevybielia peňaženku.

 

Veľkosť

Ako ďalšie je nutné zvážiť, kde sa bude airsoft hrať, či v uzavretom prostredí alebo vonku. Hoci sa táto informácia nezdá veľmi dôležitá, opak je pravdou, pretože každý hráč si musí uvedomiť, že v menšej miestnosti či chodbe môže byť veľmi nepohodlné manipulovať s dlhou zbraňou. Preto sú pre tzv. CQB = Close Quater Battle, čiže hry v uzavretom prostredí, vhodné krátke zbrane. Naopak pri hraní vonku sú vhodné väčšie zbrane, ktoré disponujú lepšou presnosťou.

 

Materiál

Zbraň na airsoft možno vyberať tiež podľa materiálu. Zakúpiť môžete zbrane plastové alebo kovové. Oba typy sú veľmi odolné, ale ako sa dá očakávať, kovové sú ťažšie a väčšinou drahšie. Ich veľkou výhodou je však autentickosť a reálnosť.


Komentáre

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.