+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Ako si vybrať plynovú zbraň?

8 minút čítania
08. Října 2019

Hovoríme im skrátene „plynovky“ a myslíme tým podľa zákona o zbraniach expanzné zbrane kategórie D. Názov plynová pištoľ či revolver je už zaužívaný pojem, preto ho budeme v tomto článku využívať. Tento typ zbraní je určený prevažne k obrane streľbou obrannými plynovými nábojmi s účinnými látkami PV alebo CS a sú voľne predajné od 18 rokov. Tiež je možné využiť plynovú pištoľ k štartovacej streľbe iba s akustickými nábojmi, napríklad na rôznych pretekoch alebo tento slepý, poplašný náboj ďalej použiť pre výstrel svetlice či šrapnelu. Posledným, nie menej zaujímavým využitím, je mať tieto zbrane pre zberateľské účely, pretože ide vo veľa prípadoch o identické repliky ostrých predlôh. My sa zameriame hlavne na použitie plynovej zbrane pre obranné účely.

Plynové zbrane možno zaobstarať v podobe pištolí či revolverov. Pištole alebo revolvery sú vždy presvedčivou replikou ostrej zbrane, a to pre vierohodnosť pri prípadnom použití na útočníka. Základné rozdiely medzi pištoľami a revolvermi spočívajú napríklad pre revolver ľahším používaním a okamžitou pripravenosťou. Preto sa odporúčajú prevažne ženám. Pištoľ má svoje výhody vo väčšej kapacite zásobníka a spravidla i o niečo dlhší účinný dostrel.

Ako funguje plynová pištoľ?

Vo svojej podstate plynová pištoľ funguje rovnako ako ostrá zbraň. Jej konštrukcia ale znemožňuje vystreliť ostrý náboj (projektil), pretože plynová pištoľ v sebe skrýva priehradku z tvrdokovu, ktorá zamedzí výstrelu iného náboja než plynového. Plynové pištole fungujú štandardne ako samonabíjacie poloautomatické zbrane, ale v našej ponuke objavíte tiež aj plne automatické tzv. full auto modely s možnosťou streľby dávkou. Predstaviteľom tohto typu je Ekol Jackal Dual.

Náboje pre plynové pištole obsahujú, rovnako ako klasické náboje, nábojnicu, prachovú náplň a ďalej tiež slzný CN či nervovo-paralytický CS plyn alebo korenie s označením PV. Náboj nie je zakončený projektilom, je uzatvorený lisovanou plastovou záslepkou rôznej farby podľa obsahu náboje. Po stlačení spúšte úderník odpáli prach v nábojnici, vďaka tomu sa puzdro roztrhne, uvoľní náplň a k cieľu smeruje len plynový oblak. Výstrel zasiahnutej osobe nespôsobí trvalé následky na zdraví, ale iba ju ochromí a zastraší. Veľkú úlohu hrá tiež zvukový a svetelný efekt. Vzhľadom k vysokému tlaku, pod ktorým je obsah nábojky vyslaný vpred, výrobca nedovoľuje streľbu na vzdialenosť menšiu ako 1 m. Mohlo by totiž dôjsť k zasiahnutiu tlakovou vlnou alebo drobným popáleninám. Pri použití doporučenej vzdialenosti k poškodeniu zdraví nehrozí.

Účinnosť plynovej pištole

Na účinný dostrel pôsobí niekoľko faktorov. Ide najmä o veľkosť náboja a tiež poveternostné podmienky. Ponúkané náboje sa pohybujú od 6mm až po najrozšírenejšie náboje do plynovej pištole 9mm a vzdialenosť dostrelu teda býva od 1 do 5 metrov. Aby ste zasiahnutú osobu plynom či korením paralyzovali, mali by ste sa snažiť trafiť útočníka na nekryté časti tela, najlepšie do tváre alebo streľbou do priestoru medzi hruďou a bradou. Akú náplň náboj obsahuje, poznáte vďaka farebnému odlíšeniu uzáveru nábojnice. V ponuke nájdete najčastejšie náboje s korenistou náplňou, ktoré spôsobia slzenie očí, nevoľnosť, kašeľ a ďalšie problémy. CN nebo CS nábojky obsahujú plyn, ktorý spôsobí zasiahnutému niekoľko minútovú stratu vedomia a po prebudení by si nemal pamätať, čo sa vlastne stalo.

Kedy plynovú zbraň použiť?

Plynovú zbraň použite len v prípade vážneho ohrozenia života vás alebo vašich blízkych za predpokladu, že iná možnosť obrany nie je. Pokiaľ iste viete, že na vás útočník mieri za jasným účelom vám ublížiť, v tom momente ešte len zbraň taste a snažte sa ho zasiahnuť. Nikdy ale zbraň neukazujte, pokiaľ vám nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Plynové zbrane sa odporúča mať pri sebe v prípadoch, keď chodíte v neskorých hodinách podozrivými časťami miest, keď potrebujete preniesť cennosti alebo peniaze do banky a v takto podobných situáciách, kedy sa domnievate, že môžete byť terčom útoku.

Pokiaľ plynovú zbraň plánujete nosiť pri sebe častejšie, odporúčame si prikúpiť opaskové alebo podpazušné puzdro, ktoré vám umožní zbraň pohodlne prenášať, bez toho aby pod oblečením bola vidieť, a pomerne rýchlo ju vytasiť.

Ako si vybrať plynovú zbraň?

V prvom rade si povedzte, či si chcete kúpiť plynovú pištoľ alebo plynový revolver. Čo sa týka ceny, tá sa spravidla odvíja od kvality a použitých materiálov. Medzi špičkových výrobcov plynových zbraní patrí napríklad nemecký výrobca Umarex vyrábajúci značky Walther, Browning, Beretta atd. alebo Weihrauch. Zbrane od týchto výrobcov patria medzi najspoľahlivejšie. Plynové zbrane vyrábajú z rovnakých materiálov, z akých sú i tie ostré a preto sú aj drahšie. Nákup ale ľutovať nebudete, pretože pomer cena a kvalita je odpovedajúci. Zbrane sú väčšinou dodávané v kufríku spoločne s nástavcom pre odpaľovanie pyrotechniky a niekedy bývajú pribalené i pomôcky na čistenie zbrane.

Pri nákupe plynovej zbrane hrá úlohu aj pohlavie užívateľa, pretože niektoré zbrane zvládnu len silní muži. Jedná sa napríklad o repliky známeho modelu GLOCK. Naopak pre ženy a ich jemnejšie a slabšie ruky sa hodia najmä zbrane menších rozmerov, napríklad repliky známeho modelu Walther PPK, ktorý okrem iných používal aj slávny agent 007 James Bond.

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete investovať do obrany pomocou plynovej zbrane, je potrebné si poctivo naštudovať, ako s takou zbraňou zaobchádzať, ako sa o ňu starať a uistiť sa, že dokážete rozpoznať situácie, kedy je nutné zbraň použiť. Dúfajme, že takých situácií bude čo najmenej, najlepšie žiadna, ale v prípade, že k nej dôjde, budete sa mať čím legálne brániť!

 

Plynová pištoľ Colt Double Eagle Combat Commander nikel cal.9mm

Replika Double Eagle firmy Colt. Kratšie ale za to o poznanie robustnejšie prevedenie Coltu 1911. Povrchová úprava matným niklovaním je veľmi odolná a realistická. Umarex túto technológiu povrchovej úpravy zvládol snáď najlepšie zo všetkých. Na závere zbrane sú originálne logá COLT vygravírované laserom.

Colt Double Eagle má masívnu celkovú konštrukciu doplnenú o malé plastové pažby s logom COLT. Spúšťový mechanizmus typu Double Action - stlačením spúšte sa zároveň naťahuje kohútik.

Plynová pištoľ Colt Double Eagle je samonabíjacou poloautomatickou pištoľou. Natiahnutie je nutné len pred prvým výstrelom, aby sa dostal náboj do komory. Po výstrele sa pištoľ automaticky prebije.

 

 

 

Vyberte si z našej ponuky plynových pištolí

 

Plynový revolver Reck Python čierny cal.9mm

Replika známeho veľkého westernového revolveru Python 380. Celokovová konštrukcia doplnená o plastové črienky. Valec revolveru Reck Python pojme 6 nábojov kalibru 9mm R.K.

Spúšťový mechanizmus podporuje oba režimy streľby a to ako Single, tak aj Double Action.

Plynové revolvery majú oproti pištoliam výhodu v možnosti rýchleho a jednoduchého použitia. Plynové signálne zbrane Reck Python môžu poslúžiť pre zberateľské účely i pre aktívne využitie.

Príklady použitia plynovej štartovacej zbrane pre šport, signálne zbrane pre horolezcov, plachtiarov, pre vystreľovanie svetelných rakiet priemeru 15 mm na Silvestra, atď.

Pri použití na sebaobranu s nábojmi PV či CS je reálna účinnosť výrobcom stanovená na vzdialenosť do 4  m.

Vyberte si z našej ponuky plynových pištolí

 

 

 


Komentáre

k produktu
Martin huraj
27. 10. 2020

Kde mozem strielat z plynovky...len na strelnici??Dakujem

Lukáš Sojčák
29. 10. 2020

Dobrý den, plynová zbraň (expanzní) slouží k sebeobraně. V krajní nouzi kdekoli. Pokud si chcete zastřílet jen tak, střelnice povinná není, ale musíte zajistit, že prostor bude bezpečný a nejlépe i označený. Rozhodně nedoporučuji testovat plynovou pistoli na sídlišti (mimo Silvestr při odpalování pyrotechniky).

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.