+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Ako vybrať diabolky do vzduchovky

5 minút čítania
04. Prosince 2019

Na presnosť vašej streľby má, ako určite viete, vplyv viacero faktorov. Záleží na zbrani, tiež na tom, ako ju nastrelíte, zanedbať sa samozrejme nemôže ani vaša šikovnosť, ale veľkú úlohu hrá tiež strelivo. Ak hovoríme o vzduchovkách, ide samozrejme o diabolky. Aj keď sa to nemusí zdať, pretože zo vzduchovky ešte pár rokov späť strieľal kadejaký dedko s vnúčatami, je ich hneď niekoľko druhov a každý je dobrý na iný typ streľby. Skrátka aj výber diaboliek je poriadna veda.

Čo sú diabolky?

Diabolky, správne by sme ale mali hovoriť diabolo, sú malinké munície špecifického tvaru, ktorý môže trošku pripomínať kométu. Majú hlavičku a rozširujúci sa chvostík. Tvarom a predovšetkým materiálom, z ktorého sú vyrobené, sa líšia od oceľových BB brokov, ktoré sa používajú iba do krátkych zbraní. To je koniec koncov ďalšia odlišnosť od diaboliek, tými sa strieľa najčastejšie zo vzduchoviek s dlhou hlavňou. O vzduchovkách si môžete prečítať v našom staršom článku.

 Žena strieľajúci zo vzduchovky

Najčastejšie vyrábané ráže sú 4,5 mm5,5 mm a 6,35 mm a na výrobu sa používa najčastejšie olovo, ale aj materiály ako zinok alebo cín, PBA Platinum a podobne. Jeden druh využíva do hlavičiek ešte polymér, ale o tom až neskôr. Predovšetkým pre závodných strelcov je výber diaboliek tak dôležitý, že sa môže niekedy naozaj veľmi pretiahnuť. A ak nad tým stále mudrujú a skúšajú, začalo sa im časom hovoriť alchymisti. Aj my si ale teraz povieme, ako vybrať správne diabolky.

Druhy diaboliek

Diabolky môžeme rozdeliť podľa rôznych faktorov. Napríklad podľa materiálu nie, pretože sa vyrába de facto iba z olova, avšak ďalej sa dajú rozdeliť podľa veľkosti, funkcie a tvaru. A za chvíľu si povieme, že tie posledné dva faktory spolu veľmi úzko súvisia.

PLOCHÁ HLAVIČKA - vďaka väčšiemu odporu vzduchu majú horšiu balistickú krivku, aj napriek tomu sú však aj lacnejšie diabolky tohto typu veľmi presné. Hodia sa skvele na papierové terče a ostane po nich krásne koliesko, čo je veľká výhoda pri nastreľovaní. Ak ste niekedy strieľali s dedkom na plechovky, pravdepodobne týmto strelivom.
Využitie: športová streľba, lov na krátku vzdialenosť

POLGUĽATÁ HLAVIČKA - už je na tom s rozrážaním vzduchu lepšie, ale u tohto typu naozaj veľmi záleží na tom, aké vyberiete, je potrebné byť starostlivý. Dôležitými parametrami sú ráže, hmotnosť i tvar.
Využitie: športová streľba, lov

ŠPICATÁ HLAVIČKA - majú najlepší odpor vzduchu, strácajú najmenej energie a ich dráha je najplochejšia zo všetkých. Vďaka svojmu tvaru sú ale veľmi prenikavé a často sa stane, že s nimi prestrelíte cieľ, sú teda najnebezpečnejšie. Na lov s nimi radšej nechoďte, ešte by ste strelili niečo, čo ste nechceli. Diabolky s polguľatými hlavičkami sú presnejšie.
Využitie: športová streľba

HALVIČKA S EXPANZÍVNOU DUTINKOU - u nás bohužiaľ nie sú bežne k dostaniu, ale sú vynikajúce na lov. Keď vniknú do tela zvieraťa, deformujú sa a korisť nemá šancu. Zo všetkých spomínaných typov diaboliek sú ale najmenej presné.
Využitie: lov

ŠPECIÁLNE - majú tiež expanzívnu dutinku, ale je do nej väčšinou nasadený polymérový hrot. Väčšinou ich možno kúpiť vo väčších ražiach. Majú veľkú úsťovú energiu.
Využitie: lov

 Diabolky v miske

Aké diabolky sú najlepšie?

Úplne TOP značkou je JSB. Tieto diabolky skrátka nejde neodporučiť, teda pokiaľ vám ide o kvalitu a dokonalú presnosť na terč. Dokonca existuje rada JSB Premium, ktorá garantuje hmotnosť diabolky na, a teraz sa podržte, stotinu gramu a každá má ešte svoj vlastný obal! 

Ak ste však len strelci amatéri a tak chirurgickú presnosť nevyžadujete, celkom dobre vám môžu poslúžiť aj diabolky značky Gamo, ktorej strelivo je tiež veľmi kvalitné. 

Ono vo výsledku je to rovnako na vás a ten najpoužívanejší variant nemusí byť pre vašu streľbu ten najvhodnejší. Rozhodujte sa podľa skúseností a vlastných potrieb.


Komentáre

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.