+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Ako vybrať optiku na vzduchovku?

8 minút čítania
04. Prosince 2019

Nie ste spokojný s bežnými meradlami na svojej zbrani alebo chcete svoju streľbu posunúť o úroveň vyššie? Prečítajte si náš článok s praktickými tipmi a radami, ako vybrať optiku na vzduchovku.

Kolimátor verzus puškohľad

Medzi základné typy optických zameriavačov patrí kolimátor a puškohľad. Kolimátor, inak povedané reflexný zameriavač, cieľ nepribližuje, slúži iba k lepšiemu zacieleniu pomocou bodu premietaného na vlastné sklíčko zameriavača. Kolimátor používa k týmto účelom svetelný bod. Naproti tomu puškohľad vám cieľ priblíži a premietne na neho tzv. kríž, ktorý sa u jednotlivých druhov puškohľadov môže líšiť.

Pokiaľ je pre vás výber optiky na vzduchovku nová vec, počítajte s tým, že vás môže vyjsť i na niekoľko tisíc. V niektorých prípadoch sa cena puškohľadu alebo kolimátoru vyšplhá až na cenu samotnej zbrane. Neľakajte sa, je to normálne a verte nám, že priplatiť si za kvalitu sa naozaj oplatí.

Rozdiel medzi puškohľadom a kolimátorom

Ako vybrať puškohľad na vzduchovku

Pri streľbe na väčšie vzdialenosti sú puškohľady veľmi dobrou pomôckou. Dokážu priblížiť cieľ 4-32x. Pri vyberaní puškohľadu ku vzduchovke musíte poznať základné parametre optických zameriavačov. Bežný strelec si vystačí s parametrami 4x32, kde 4 znamená zväčšenie a 32 veľkosť objektívu, ktorá určuje svetelnosť v priamej úmere.

1. Korekcia paralaxy

Puškohľady majú buď pevnú (fixnú) paralaxu, alebo variabilnú. A čo to znamená? Fixná paralaxa znamená zaostrenie len na určitú vzdialenosť. S nastavovaním toho teda veľmi nezmôžete. Základné puškohľady majú väčšinou danú paralaxu na vzdialenosť 10-15 metrov. V našej ponuku nájdete tieto puškohľady v sekcii „puškohľady bez paralaxy“.

Naproti tomu variabilný (označujú sa AO = Adjustive Objective) umožňuje korekciu = úpravu podľa vlastných potrieb. Ľahko si tak zaostríte puškohľad na cieľ umiestnený v akejkoľvek vzdialenosti (samozrejme myslené v rozsahu puškohľadu). Každý variant má svoje pre a proti. Puškohľady s korekciou paralaxy sú vhodné pre všetkých, ktorí nemajú tabuľkový zrak alebo chcú strieľať zo vzduchovky na rôzne vzdialenosti.

2. Šošovka

Vyberajte vždy taký puškohľad, ktorý má čistý a ostrý obraz až k okrajom šošovky. Odporúčame voliť sklenenú šošovku a dávať si pozor, aby bola číra, nerozmazaná.

3. Priemer objektívu a tubus

Čím vyššiu svetelnosť vyžadujete, tým väčší objektív si vyberte. Myslite ale na to, že väčší objektív znamená ťažší puškohľad. Vyššia hmotnosť môže byť nepraktická hlavne pri streľbe v pohybu. Odporúčame preto voliť zlatý stred – 32 mm. Úzko s veľkosťou objektívu súvisí aj priemer tubusu medzi okulárom a objektívom. Štandardný rozmer je 1 inch, teda 25,4 mm. U drahších modelov s väčšími nárokmi na kvalitu obrazu sa používa rozmer 30 mm.

Puškohľady sa vyrábajú s rôznymi typmi tubusov. Za nás odporúčame určite kovový.

Puškohľad na zbrani

4. Zväčšenie, priblíženie

Rovnako ako paralaxa i priblíženie (zväčšenie, zoom) môže byť variabilné a fixné. Ako praktickejšie sa javí to variabilné - má oveľa širšie použitie. Priblíženie je najčastejšie v rozmedzí 3-9x, ale ani hodnota 32x nie je výnimkou.

Na vzduchovke si vystačíte so zväčšením 4x alebo 6x. Všeobecne platí, že čím väčšie priblíženie, tým menšie zorné pole a tým horšie udržíte cieľ v kríži. U puškohľadov  s pevným priblížením toho veľa nenastavíte, musíte si vystačiť s danými parametrami. Najčastejšie sa jedná práve o spomínané priblíženie 4x alebo 6x.

5. Koeficient priepustnosti svetla

Tu bude naša rada rýchla a stručná – jednoznačne vysoký. Pri rozhodovaní aký puškohľad na vzduchovku, siahnite po tom s najvyšším koeficientom. Pri znížení viditeľnosti to určite oceníte.

6. Kríž

Ako sme uviedli na začiatku článku, puškohľad je charakteristický svojím krížom. Nie je ale len jeden, existuje ich celá rada. Na vzduchovku odporúčame tzv. MilDot (Miliradian Dot). Veľmi obľúbený je kríž 30/30. Dajte si ale pozor, lacné puškohľady nemusia mať MilDot štandardizovaný. To znamená, že neodpovedajú štandardným rozmerom.

Populárne sú tiež osvetlené kríže alebo puškohľady s podsvetlením. Pri streľbe za tmy vám príliš nepomôžu, zato ich oceníte v zhoršených viditeľných podmienkach alebo pri streľbe v protisvetle.

Základné otázky pri výberu puškohľadu

1. Som bežný užívateľ, strelec bez špeciálnych potrieb a strieľam väčšinou bežnou vzdialenosťou 10-15 mm, ktorú optiku si mám vybrať?

V tomto prípade nemusíte investovať do teleskopov :-). Uspokojíte sa pravdepodobne s puškohľadom Walther 4x32.

2. Strieľam rôzne vzdialenosti, niekedy bližšie, niekedy ďalej. Snažím sa aj o streľbu na väčšie vzdialenosti. Čo si mám vybrať?

Určite si vyberte optiku s manuálnou paralaxou a so zoomom minimálne 3-9x. Tejto konfigurácii odpovedá Walther 3-9x40 Iluminate alebo väčšina puškohľadov z rady Raven.

3. Často strieľam aj za zhoršených podmienok. Streľba je proste moje zábava, ktorej dávam všetko. Aký puškohľad je pre mňa vhodný?

Takého strelca uspokojí iba rada Valiant alebo Walther PRS, kde sú v konštrukcii použité špeciálne šošovky a je pre náročnou streľbu prispôsobený aj typ kríža.

 

Tip na záver: Nesnažte sa puškohľady sami opraviť a rozobrať na súčiastky. Lepšie modely puškohľadov bývajú naplnené inertným plynom. Z bezpečnostných dôvodov ich preto sami nerozoberajte!

Puškohľad pri použití

 

Ako vybrať kolimátor na vzduchovku?

U kolimátorov je dôležité, aby perfektne sedeli na vašu zbraň. Sú menších rozmerov a nižšej hmotnosti ako puškohľady, preto si svoje miesto nájdu hlavne na krátkych zbraniach – pištole, revolvery a krátke pušky na streľbu na vzdialenosť 15-20 metrov.

Pri použití kolimátora nemusíte riešiť zrovnanie mušky s hľadím ako u bežných mieridiel. Pozíciu bodu na cieľ si nastavíte dopredu, a potom už stačí len svetelným bodom mieriť na cieľ k presnému zásahu. Niektoré kolimátory majú niekoľko zámerných osnov. Klasická bodka, ktorá je u všetkých verzií, môže byť doplnená o malý krížik, koliesko, alebo inú osnovu. Typ bodu sa dozviete priamo v popise konkrétneho kolimátora.

Základné otázky pri výbere puškohľadu

1.Akú výšku montáže vybrať?

Najnižšie prevedenie je Valiant Micro, naopak najvyššie je Valiant Beast. V prípade, že uvažujete o kolimátore pre ostrú zbraň, medzi jediné dva použiteľné varianty patrí Walther Nano Point a Raven Trophy. Všetky kolimátory sú prispôsobené na štandardizovanú montáž Weawer 22 mm (označené tiež ako Picatinny RIS rail). Pokiaľ potrebujete kolimátor uchytiť na klasické drážky 11 mm u bežných vzduchoviek, musíte sa dovybaviť adaptérom Leapers.

2. Mám zvoliť otvorený alebo zatvorený tubus?

Väčšinou sa lepšie pozerá do otvoreného, je to pohodlnejšie. Na paintball a iné vonkajšie aktivity sa často používa zatvorený kolimátor – ľahko ho zložíte a opláchnete vodou. Všetko je ale o preferenciách.

Tip na záver: Kolimátor vyskúšajte na vlastné oči. Lacnejšie verzie kolimátorov sú robené na zdravé oči, naopak drahšie už bývajú prispôsobené aj na očné chyby (dioptrie, astigmatizmus a podobne). Každé oko je však iné a kolimátor, ktorý vyhovuje vám, nemusí vyhovovať vášmu kolegovi s rovnakou zrakovou výbavou.

Obdobne ako u puškohľadu sa nebojte investovať. Kvalitný kolimátor býva vybavený antireflexnou úpravou skla a celkovo je vyrobený z odolnejšieho materiálu.


Komentáre

k produktu
Ladislav HAŠKO
9. 4. 2023

Dobrý deň. Kde sa udáva na Puškohľade, Kolimátore odolnosť proti OTRASU, rozštelovaniu od otrasov pri výstrele. Ďakujem.

Lukáš Sojčák
11. 4. 2023

Dobrý den, takovou informaci najdete v popisu zboží, které má vyšší odolnost. Přímo na výrobku žádná značka odolnosti není.

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.