+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Ako vybrať vzduchovku?

10 minút čítania
03. Prosince 2019

Jedná sa o zbrane, legislatívou začlenené do kategórie D. Na vlastníctvo takejto zbrane stačí mať viac ako 18 rokov. Nie je potrebné ju registrovať alebo vlastniť zbrojný pas. Aby bola predchádzajúca veta pravdivá, musí vzduchovka splniť limit výkonu stanovený zákonom na 16J. Takýto výkon dovoľuje vzduchovkám dosahovať rýchlosť strely podľa hmotnosti strely:

  •          pri vzduchovke kalibru 4,5 mm (.177) dosahujú rýchlosť 250 m/s
  •          pri vzduchovke kalibru 5,5 mm (.22) dosahujú rýchlosť 190 m/s.

Delenie vzduchoviek podľa systému

Základné delenie vzduchoviek je asi najľahšie a najvýznamnejšie podľa jeho systému – spôsobom, akým je vytvorený tlak pre pohon streliva z hlavne. Takýto systém môžeme jednoducho rozdeliť na:

  •          Pružina - Piest
  •          Natlakovaný piest - Vortex - IGF - Nitro Piston
  •          CO2 - Vzduchovky poháňané plynom CO2
  •          PCP - Vzduchovky poháňané vzduchom z kartuše - Tlakové valce

Pružina - Piest

Klasické najstaršie riešenie systému vzduchovky. Jeho výhoda je hlavne v možnosti vlastnej a najlacnejšej možnej opravy výmenou tesnenia piestu v cene desiatok korún a pri väčšej oprave výmenou pružiny, ktorá sa cenovo pohybuje od 100 do 800 Kč podľa výrobcu.

 Vzduchová pištoľ Ruger Mark I

Vyberte si z našej ponuky pružinových pištolí

 

Natlakovaný piest – Vortex – IGT – Nitro Piston

U tohto systému došlo k výmene pružiny za natlakovaný piest, či už vzduchom, dusíkom, alebo iným inertným plynom. Touto zámenou pružiny za natlakovaný piest výrobcovia zlepšili stabilitu výkonu vzduchovky, dosiahli tiež nižšiu hlučnosť a spätný ráz vzduchovky. Tento systém natlakovaného piestu je pre údržbu náročnejší a o niečo drahší. Náhradný tlakový piest sa pohybuje v cene okolo 1 000 Kč.

Systémy vzduchoviek PRUŽINA – PIEST A NATLAKOVANÝ PIEST môžu byť naťahované dvoma spôsobmi. Od toho sa odvíjajú ďalšie dve delenia vzduchoviek s týmito systémami:

  •          Zlamovacie vzduchovky
  •          Vzduchovky s pevnou hlavňou

Zlamovacie vzduchovky

K natiahnutiu systému vzduchovky sa využíva lomenie hlavne v kĺbe, kedy tiahlo ukotvené v tomto kĺbe stlačuje piest, až do záchytného systému spúšte.

Vzduchovky s pevnou hlavňou

V prípade vzduchoviek s pevnou hlavňou alebo tzv. so spodným natiahnutím je vzduchovka zaobstaraná pákou, ktorá prepája funkciu hlavne, kĺbu a tiahla stláčajúceho piest.

 

CO2 – Vzduchovky poháňané plynom CO2

Komfortný systém streľby. Pohonom streliva z hlavne je stlačený plynný CO2 dodaný z bombičky 12 g alebo 88 g. Vzduchovky na CO2 sú neustále pod tlakom a po stlačení spúšte dôjde k uvoľneniu ventila, ktorý pustí tlak hlavnej vzduchovky. Vzduchovka s týmto systémom je výrazne presnejšia vzhľadom k nulovému spätnému rázu. A vďaka systému CO2 môže byť vzduchovka opatrená zásobníkom na viac kusov streliva. Náklady na streľbu sú o niečo vyššie, je to bohužiaľ daň za komfort a bezstarostnosť pri streľbe a prevádzke vzduchovky. Bombičky CO2 do týchto zbraní sú jednorazové a po vystrieľaní sa vyhadzujú. Nemožno ich znova plniť, je treba kúpiť nové bombičky. Plyn CO2 je závislý na teplote. Ideálny plný výkon zbrane na CO2 dokážu pri teplote 15 a viac °C. V prípade teplôt pod túto hranicu sa prejavuje oslabenie výkonu behom streľby. Ďalej pre zákazníkov, ktorí plánujú intenzívnu tréningovú streľbu, odporúčame skôr systém PCP.

 Vzduchovka Hammerli 850 Air Magnum cal.4,5mm

Vyberte si z našej ponuky vzduchoviek poháňaných plynom CO2

PCP – Vzduchovky poháňané plynom z kartuše – Tlakové valce

V princípe sú si CO2 a PCP vzduchovky podobné. Je tu však zásadný rozdiel v typu média pre pohon streliva, kedy je vzduch voči teplote stabilný a je možné kartuše vzduchoviek tlakovať opakovane pomocou špeciálnej pumpy alebo z tlakovej fľaše. Začiatočná obstarávacia cena takéhoto setu vzduchovky a plnenia je o poznanie vyššia, ale v prípade pravidelnej streľby sa vám investícia rýchlo vráti. Vzduchovky so systémom PCP sú najpresnejšie, a pri použití regulátora tlaku alebo využití odporúčaného tlakového spektra, najstabilnejšie. Vzduchovky PCP sú pre skutočných strelcov, pre tých, ktorí to so streľbou myslia vážne.

 

Vzduchovka Evanix Blizzard S10 cal.4,5mm

Vyberte si z našej ponuky PCP vzduchoviek

Výrobcovia vzduchoviek

Umarex

Najväčším výrobcom vzduchoviek kategórie D je bez debaty nemecká firma Umarex, ktorá ponúka najširšie portfólio pod rôznymi značkami, ako sú Umarex, Walther, Hammerli, Browning, Heckler & Koch, Colt, Smith & Wesson a ďalšie. Sme priamym zastúpením tejto nemeckej spoločnosti v ČR, zaisťujeme teda záručný i pozáručný servis zbraní Umarex.

V kategórii zlamovacích vzduchoviek má Umarex najsilnejšieho zástupcu zlamovaciu pištoľ Ruger Mark I, pre klasickú dlhú vzduchovku modely Walther LGV a verziu so spodným natiahnutím LGU.

V kategórii CO2 vzduchoviek sú najpredávanejšie modely pištolí Smith & Wesson MP40, najlepšie verzie Beretta XX-TREME. Pre dlhé CO2 vzduchovky Hammerli 850 AirMagnum.

Úplnou špičkou v kategórii PCP vzduchoviek, nielen pre Umarex, je najnovší model Walther Rotex RM8.

Crosman

Významným konkurentom Umarexu je americký Crosman. Zbrane tohto výrobcu nedosahujú kvalitu spracovania zbraní Umarex, ale výsledky v terčovej streľbe sú prinajmenšom veľmi podobné a cenová relácia týchto zbraní je viac než prívetivá.

V kategórii zlamovacích vzduchoviek má Crosman najsilnejšieho zástupcu, zlamovacie vzduchovky Crosman Copperhead nebo Vantage.

V kategórii CO2 vzduchoviek má Crosman najpredávanejšie modely pištolí Crosman Vigilante a najlepšiu verziu Crosman 2240. Pre dlhé CO2 vzduchovky Crosman 1077.

Najsilnejším konkurentom je Crosman v kategórii tzv. PCA vzduchoviek. Technicky je táto vzduchovka podobná modelom PCP, ale zásadný rozdiel je v spôsobe dodania tlaku do kartuše – piestu vzduchovky. Vzduchovky PCA majú integrovanú pumpu najčastejšie ako pohyblivé predpažbie. Opakovaným stlačením natlakujete piest vzduchovky a po stlačení spúšte dôjde k výstrelu. Pred každou strelou je potrebné znova tlakovať. Tlakovanie sa vykonáva vždy pre jeden výstrel. Najpredávanejším zástupcom tejto kategórie je Crosman PumpMaster 760 a tým najlepším Crosman Benjamin.

Pre klasickú kategóriu PCP je to potom Crosman Marauder.

Hatsan

Turecký výrobca nielen vzduchoviek, ktorý sa na trhu drží už niekoľko rokov. Vzduchovky Hatsan majú čo ponúknuť, hlavne v kategórii dlhých vzduchoviek. Pri tých klasických pružinových sa zaoberá hlavne strednou triedou s inovovanými modelmi Hatsan Striker. Konkurenciu potrápi tiež na poli PCP vzduchoviek, a to už dobre známym a uznávaným modelom Hatsan AT44.

Gamo

Španielska firma Gamo je ideálnou zlatou strednou cestou medzi kvalitou a cenou. Gamo sa špecializuje na pružinové vzduchovky. Rozvíja tiež nové technológie tlakovaných piestov IGT, ale klasické pružiny sú žiadanejšie. Ďalej svoje špeciálne modely vzduchoviek Gamo vybavilo športovou hladkou SAT spúšťou. Pre vyznávačov klasiky odporúčame Gamo Hunter SE. Pre HI-TECH naladených jedincoch radu FUSION Black alebo Whisper FUSION. Pre tých, ktorí veria len pevne uloženej hlavni, Gamo CFX.

Ako vybrať vzduchovku?

Pri výbere vzduchovky pamätajte na to, aby ste si vybrali vzduchovku, ktorá Vás nadchne a nesklame. Je potrebné si hlavne uvedomiť vlastné nároky. Aj keď nemožno poradiť vo výbere na 100%, v texte nižšie sa Vám pokúsim naznačiť jednotlivé situácie a úvahy.

Nechcem investovať veľa peňazí, občas strieľam sám alebo s rodinou hlavne pre zábavu

V tomto prípade by sa mal zákazník orientovať na CO2 pistole či revolvery na oceľové BB broky, keď obstarávacia cena takej vzduchovky nie je vysoká. Presnosť takej vzduchovky odpovedá hobby streľbe. Čo netrafím prvou ranou, nevadí, mám predsa v zásobníku 15-20 ďalších.

Dlhú vzduchovku by sme vyberali v cenovej relácii 1.000 – 3.000. PumpMaster 760Copperhead, Hatsan 70, 80, 90, Hammerli Hunter Force 900 Combo.

Nechcem minúť majland, ale nejaké výsledky na terčoch a súťažiach plánujem

V tomto prípade možno odporučiť pištole a revolvery iba na diabolo, ktoré sú hlavne drážkované a strelivo dostáva rotáciu pre spresnenie streľby. Modely Smith Wesson MP45, Walther PPQ, Crosman Vigilante, Crosman 1377.

Dlhú vzduchovku je potrebné vyberať medzi modelmi Gamo a Walther. Gamo Hunter SE, Gamo Fusion, Walther Terrus, Walther Century a podobne.

So streľbou vzduchovkami to myslím vážne

Pre takých zákazníkov máme v ponuke Beretta M92FS, Colt 1911 A1, Walther CP88, Smith &Wesson 586, 686.

Pri dlhých vzduchovkách je na zváženie či nás uspokojí aspoň pružinové prevedenie s pevnou hlavňou typu Walther LGU alebo už len vzduchovky bez spätného rázu ako sú Hammerli 850 AirMagnum, Hatsan AT44 a podobne.

Na peniazoch až tak nezáleží, ide mi hlavne o výsledky

Pre tento typ strelca už pištole a revolvery nie sú tie pravé vzduchovky. Tu sa hrá iná liga v podobe najmodernejších vetroviek typu Walther Rotex RM8, Evanix Rainstorm SL10, Evanix Sniper X2 a podobne.


Komentáre

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.