V období od 17.6. do 28.6. bude na pobočce Brno z technických důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení.

+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Obranné spreje - ako sa s ich pomocou brániť?

6 minút čítania
26. Června 2018

Obranné spreje slúži na zastavenie útočníka, ktorý ohrozuje vaše zdravie alebo život. Veľkou výhodou spreja je, že nespôsobuje trvalé následky. Ohrozená osoba sa tak nemusí trápiť, že by jeho obrana bola neprimeraná. Po určitej dobe účinné látky odznievajú a zasiahnutá osoba sa potýka len s krátkodobými následkami, ako je podráždenie pokožky, dýchacích ciest alebo opuch slizníc, ktoré onedlho tiež odznie.

Typy obranných sprejov

Obranné spreje môžete rozdeliť podľa aplikácie aktívnej látky na:

Aerosol - hmla (FOG)

Má síce menš dosah, ale širšie krytie. Je účinný pri zásahu na krátku vzdialenosť, najlepšie na dosah ruky.

Tekutá strela - (JET)

Má z obranných sprejov najdlhší dosah, a to až 4 metre. Ľahko s ním namierite útočníkovi presne do tváre z väčšej vzdialenosti.

Pena alebo gél

Kĺbi výhody strely aj hmly a ponúka dostatočný rozptyl aj dosah aktívnych látok, najlepšie riešenie pre použitie v uzavretých priestoroch.

Slzný plyn

Slzný plyn je menej intenzívny variant, ktorý spôsobí podráždenie slizníc, krátkodobé oslepnutie, pocit dusenia či kašeľ. Neodporúča sa ale používať v uzavretom priestore. Ak budete musieť, snažte sa čo najrýchlejšie priestor opustiť. Hrozí, že budete zasiahnutí aj vy. Slzné spreje nemusia zaručene pôsobiť na osobu pod vplyvom drog alebo na osoby so zníženým prahom bolesti.

Korenisté spreje

Sú naplnené látkou zvanou OC (oleoresin capsicum - alkaloid z čili papričiek) alebo tiež výťažkom z kayenského korenia.

Prečo je dobré mať obranný sprej pri sebe?

Osobná ochrana je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Množstvo fyzických napadnutia nie je zanedbateľné a osobitný dôraz je kladený na obranné prostriedky pre ženy, ktoré sa nemusia ubrániť vlastnými silami. V rámci sebaobrany sú obranné spreje skvelou voľbou, ktorá vás môže negatívneho zážitku ušetriť.

Slzný alebo korenistý sprej je k dostaniu v niekoľkých veľkostiach a svoje miesto nájde v každej kabelke. Ľahko sa používa a pri tomto spôsobe obrany až tak nezáleží na vašej sile.

Jednoducho prevencia je najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť čo najväčšiu mieru bezpečia.

Obranné spreje sú k dispozícii od najmenších prevedení s objemom 15 ml, 20 ml aj 30 ml cez strednú veľkosť s objemom 40 ml, 50 ml, 63 ml, 75 ml až po najväčšie nádoby s objemom 100 ml, 150 ml a 400 ml. Najväčší spreje spravidla používajú obranné zložky na upokojenie davu ľudí.

Ako použiť obranný sprej?

V situáciách, kedy je napadnutie pravdepodobné je najlepšie držať obranný sprej v ruke schované vo vrecku bundy, kabáta, saka. Pri incidente mnohokrát totiž nezostáva čas na to sprej hľadať v kabelke. Uistite sa, že viete, ako pepřový alebo slzný sprej odistiť.

Pokiaľ si zaobstaráte obranný sprej tvoriaci hmlu, je dobré pokúsiť sa útočníka zasiahnuť z kratšej vzdialenosti. Nie je až tak dôležité mieriť, pretože rozptyl je väčšia. Pokúste sa ale po zásahu obranným sprejom ustupovať dozadu. Vyhnete sa tak, že vás sprej zasiahne taky.

U obranného spreja JET produkujúce lúč môžete útočníka zasiahnuť aj z dlhšej vzdialenosti. Tlak spreje odolá vetru a často sa tento sprej používa aj v prípade napadnutia zvieraťom, ako je pes alebo medveď. Vďaka veľkému dosahu môžete zviera zasiahnuť ešte pred tým, než sa k vám dostane a predídete tak napadnutia.

Penové obranné spreje sa hodí zvlášť do uzavretých priestorov. Je nutné zasiahnuť útočníka do oblasti tváre. Pena či gél majú navyše lepkavú konzistenciu. Ak si bude chcieť zasiahnutý penu či gél utrieť, stav akurát zhorší a pôsobenie látky sa násobí.

V prípade vášho ohrozenia zasiahnite agresora sprejom do tváre. Snažte sa ho prekvapiť a neukazovať sprej do tej doby, než ho použijete. Obmedzíte tak možnosť agresora sa chrániť. Útočník by následne nemal byť schopný pokračovať vo svojom zámere. Utečte, dostaňte sa z jeho dohľadu a až po tej kontaktujte políciu.

Neoprávnené použitie obranného spreja

Korenistý aj slzný sprej je možné použiť iba na osobnú ochranu, k obranne inej osoby alebo majetku. Jeho zneužitie sa trestá. Je predajný iba osobám starším ako 18 rokov.

Na druhú stranu, ak sa cítite ohrození a z agresorova správania možno usúdiť, že vaše zdravie je v ohrození, neotáľajte s použitím korenistého spreja. Do hlavy útočníkovi nevidíte a môžete si takto zachrániť nielen zdravie alebo majetok, ale aj život.

V zákone sa môžete dočítať o prípadoch tzv. Nutnej obrany (NO) a krajnej núdze (KN). Tu je stanovené, že "Čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený trestným zákonom, nie je trestným činom."

Ďalšou dôležitou informáciou je, že "Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku." V našom prípade si to vyložíme takto - ak vidíme, že útočník po zásahu pepřovým či slzotvorným sprejom voči vám aj iným osobám neškodný, s obranou prestávame. Akonáhle končí útok, končia aj obrana.

Pri použití obranných sprejov nedochádza k trvalému poškodeniu zdravia útočníka, a preto môžete tento výrobok používať k obrane. Patrí do sortimentu tzv. Dovolenky obrany.

 

Obranný sprej pepřový Anti-Attack OC FOG 40ml

 

Vyberte si z naší nabídky pepřových sprejů

 

Obranný sprej slzný Anti-Attack 77000 CS FOG

 

Vyberte si z naší nabídky slzných sprejů


Súvisiace produkty

Komentáre

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.