V období od 17.6. do 28.6. bude na pobočce Brno z technických důvodů zavřeno. Děkujeme za pochopení.

+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Ako odpáliť ohňostroj

5 minút čítania
11. Září 2019

Ohňostroje sú veľkou súčasťou silvestrovských osláv už niekoľko desiatok rokov. A aj po tých rokoch ich s úžasom pozorujú deti i dospelí. Každý rok si pomocou farebných, žiarivých obrazcov na oblohe pripomíname tie najlepšie chvíle z minulého roka a vítame nadšene ten nový. Pre všetkých, ktorí chcú osláviť Nový rok vo veľkom štýle, sme pripravili článok s radami na bezpečné odpaľovanie a tipy na tie najobľúbenejšie ohňostroje.

Aké typy ohňostrojov existujú?

Ohňostrojov a zábavnej pyrotechniky je veľmi veľa druhov a typov – od konfet, cez petardy až po guľové pumy. Medzi veľmi obľúbené patria kompaktné ohňostroje. Celá pyrotechnická show je už pripravená a „vtesnená“ do jednej škatule. Kompaktné ohňostroje sú urobené tak, aby na seba efekty nadväzovali a vytvorili to nejlepšie pozorovanie. O nič sa nemusíte starať. Na vás je len bezpečné umiestnenie a zapálenie.

Z iného pohľadu môžeme ohňostroje členiť na:

ohňostroje na mieru,       

svadobné ohňostroje

silvestrovské ohňostroje,

záhradné ohňostroje.

Zábavná pyrotechnika sa kategorizuje tiež podľa triedy nebezpečnosti, pričom 1. trieda je menej nebezpečná a na jej kúpu nepotrebujete špeciálne oprávnenie. Pyrotechnika 2. triedy môže byť predávaná len osobám starším 18 rokov. Naopak pyrotechnika 3. triedy sa predáva len ľuďom s Preukazom odpaľovačov ohňostrojov a jej predaj je obmezený minimálnym vekom 21 rokov.

TOP silvestrovské ohňostroje

Kompaktné silvestrovské ohňostroje majú rôzny počet rán. Platí však čím viac rán, tým dlhšie ohňostroj trvá. Medzi pyrotechniku s krátkou dobou trvania efektu patrí Super Stock Car so 16 ranami. Kompakt obsahuje napríklad efekt červenej kométy s praskajúcimi kvetmi a efekt žltej kométy, ktorý ide do žltej palmy s crackingom.

 

Pokiaľ hľadáte naozaj veľkú show, vyskúšajte zostavený kompaktný ohňostroj s 310 ranami. Celý komplet je zostavený z vysoko kvalitných kompaktov renomovaných firem a zaisťuje, aby bol výsledný zážitok čo najlepší.

 

Ako na odpaľovanie pyrotechniky?

Pri každom ohňostroji by mal byť priložený návod na použitie. Dodržujte teda pokyny a myslite na bezpečnosť seba i ostatných.

Odpaľovanie kompaktného ohňostroja

Celý kompakt musí stáť na pevnej, rovnej a hlavne nehorľavej podložke. Doporučujeme tiež kompaktný ohňostroj ukotviť, aby sa v priebehu neprevrátil. Pri zapaľovaní dbajte na to, aby ste nemali hlavu nad výmetnou časťou. Po zapálení sa vzdiaľte aspoň na 10-20 metrov.

Zapaľovanie petárd

Pri petardách sa zapaľujú knoty na ich koncoch. Petardu položte jednotlivo na zem, zapáľte koniec zápalnice a vzdiaľte sa do bezpečnej vzdialenosti aspoň 10m.. Po 5-10 sekundách sa ozve explózia aj so zábleskom. Nikdy, naozaj nikdy nehádžte petardy na živé bytosti, a to ako na ľudí, tak i na zvieratá! Vyhýbajte sa odhadzovaniu tiež na neživé objekty. Mohlo by dôjsť k ich zničeniu alebo k úrazu.

Zapaľovanie fontán a rímskych sviečok

Fontánu postavte na pevnú, rovnú a nehorľavú podložku. Pokojne ju ukotvite, aby sa neprevrhla. Pri zapaľování rímskych sviečok a fontán dajte pozor, až nemáte nad výmetnou časťou žiadnu časť tela. Po jej zapálení ihneď ustúpte aspoň o 10 metrov.

Odpaľovanie rakiet

Rakety sú pripevnené na tvrdej špajli, ktorá musí byť voľne postavená vo vnútri akejkoľvek pevnej trúbky či fľaše. Zabránite tak jej prevráteniu. Špajľu nikdy neskracujte ani nelámte. Po zapojení rakety ustúpte aspoň o 10 metrov. Behom 3-9 sekúnd vyletí dovrchu.

Odpaľovanie guľových púm

Pred odpálením guľovej pumy ju umiestnite do valcovitého mažiara. Ten je často súčasťou balenia. Radšej sa o tom ale presvečte prečítaním popisu alebo opýtaním sa predávajúceho. Mažiar postavte na pevnú a nehorľavú podložku. Po zapálení ustúpte o 10-20 metrov. Guľová puma vyletí behom 3-6 sekúnd po zapálení.

 

 

Kde je možné odpaľovať ohňostroje?

Vo väčšine obcí a miest je zákaz odpaľovania ohňostroja mimo Silvestra a Nového roka. Výbuchy petárd desia zvieratá i ľudí a ruší nočný pokoj. Taktiež sa pri odpaľovaní v mestách zvyšuje riziko požiarov. Pokiaľ chcete odpáliť ohňostroj mimo Silvestra, zistite si, či je to vo vašom meste povolené.

Příkladem může být Praha. Ohňostroj mimo Silvestr můžete odpálit jen na vyhrazených 13 místech, jinak vám hrozí pokuta až 5 000 Kč.

Myslite na ostatných!

Ohňostroj neodpaľujte v rušných uličkách a pri panelákoch. Je veľká šanca, že petarda vletí do okna! Hrozí tiež požiar a úraz. Pozor si dávajte taktiež na autá. Pri odpaľovaní môžu padať žhavé kúsky a hlina. Doporučujeme si nájsť voľné trávnaté miesto s priemerom cca 60-70 metrov.


Komentáre

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.