V dňoch 24.-26.2024 bude prebiehať INVENTÚRA. Objednávky prijaté po 11h 23.4. budú vybavené 29.4.2024. Ďakujeme za pochopenie, viac informácií tu.

+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdny. Poďme to napraviť!

Čo robiť pri stretnutí s cudzím psom a ako sa brániť

5 minút čítania
13. Května 2020

Pre človeka je pes najlepším priateľom. Pri prechádzke parkom alebo ulicami mesta stretnete veľa štvornohých maznáčikov so svojimi pánmi. Nie vždy sú ale na vodítku, a niekedy sa môže tiež stať to, že na ceste bude pobehovať psík bez svojho majiteľa, alebo narazíte na túlavého psa. Ako sa v takejto situácii zachovať a brániť sa prípadnému útoku?

Pes

Ako pes varuje pred útokom

Hranica medzi prítulným pejskom a psom, ktory môže byť nebezpečný, je tenká. Keď uvidíte zježenú srsť, napäté telo a uši a chvost v pozore, zbystrite. Pes je pripravený k útoku, a týmto postavením vás varuje, aby ste sa k nemu nepribližovali.

Nebezpečný je aj pes, ktorý cíti strach. Spoznáte ho tak, že má prikrčené telo, hlavu nízko pri zemi, sklopené uši a chvost stiahnutý medzi zadnými nohami. Nepribližujte sa k nemu, nerobte prudké pohyby, nezvyšujte hlas a pomaly vycúvajte.

Najväčšiu hrozbu ale predstavuje pes, ktorého trápi choroba alebo je zranený. Môžete ho poznať, chcete mu pomôcť, ale jeho správanie neodhadnete. Zaútočiť môže aj na svojho pána a osoby, ktoré dobre pozná.

Kedy je pes nebezpečný

Spoušťače, ktoré v psovi zposobí agresiu:

  •        Keď sa vylaká
  •        Cíti nebezpečenstvo
  •        Cíti se ohrožený
  •        Je nemocný lebo zranený, cíti bolesť

Prečo pes útočí

Dovodou útoku psom je hned niekolko

  •        Narušíte jeho teritorium – vstúpili ste na územie, ktoré chráni, a vyhánia vás preč
  •        Rušíte ho pri jedle
  •        Zoberete mu jeho hračku
  •        Zahnali ste ho do rohu
  •        Vyprovokovali ste ho – slovom lebo dráždením

Čo robiť, keď sa stretnete s cudzím psom

Zachovajte pokoj a chladnú hlavu. Stojte pokojne s rukami pozdĺž tela. Keď si psa nebudete všímať a nebudete sa hýbať, prestanete ho zaujímať. Akonáhle urobíte rýchly pohyb alebo začnete utekať, pes sa môže zľaknúť, a zo strachu zaútočiť.

Nepozerajte sa mu do očí. Pre psa je to jasná výzva k súboju, a zaútočí. Keď k vám príde, nechajte si ovoňať ruku, a pomaly a v pokoji od neho vycúvajte, nedávajte najavo strach. Vycíti ho a využije vašej slabosti.

Skúste na psa hovoriť pokojným a upokojujúcim hlasom. Vôbec nezáleží na tom, čo mu hovoríte, ale akú intonáciou hovoríte. Kým nezaútočí, nikdy naň nerozprávajte vysokým hlasom a nekričte. Môže si to spojiť s ubližovaním, a zaútočí na vás.

Cudzieho psa nehladkajte. Neviete, čo všetko má za sebou, a ruku si môže spojiť s bitím.

Útok psa

Čo robiť, keď pes zaútočí

Keď nezaberie ani jedna z preventívnych rád, a pes aj tak zaútočí, prichádza čas sa brániť. Tu už zvýšte hlas, a na psa zakričte povely "Vypadni!", "Zmizni!", "Mazej domov!". Niekedy to ale nemusí stačiť, a v takom prípade sa bráňte všetkým, čo máte po ruke - kabelkou, dáždnikom, obuškom, niekedy môže stačiť aj drobný kopanec. Uvedomte si však, že chcete psa odohnať, nie mu ublížiť. Používajte primeranú silu. V najnutnejšom prípade psovi nastriekajte korenistý sprej do tváre, alebo použite paralyzér. Psa často vyľaká aj prázdny výboj do vzduchu.

Keď sa vám nepodarí psa poslať preč, skúste mu dať na zahryznutie batoh, bundu alebo čokoľvek iného. A keď aj to zlyhá, a pes vás zrazí na zem, stočte sa do klbka, a chráňte si brucho, tvár a dôležité orgány. Keď sa chvíľu nebudete hýbať, prestanete psa zaujímať.

Stretnutie s cudzím psom nikdy nepodceňujte. Zbytočne ho nedráždite a venujte mu len minimálnu pozornosť. Neukazujte svoj strach, a vždy buďte pripravení na možný útok.


Súvisiace produkty

Komentáre

Pridať komentár
Potrebujete poradiť?

Obráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pia, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktov skladom
Autorizovaný servis
Záručné aj pozáručné opravy
Vlastná skúšobňa
Všetky zbrane oficiálne testované
Tím profíkov
Pomôžeme vám s výberom
Rýchly kontakt

Chcete sa na niečo spýtať? Potrebujete s niečím poradiť?
Obráťte sa na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostrel

Pravidelne vám budeme posielať najhorúcejšie novinky a akcie z nášho e-shopu. O všetkom budete vedieť skôr ako ostatní. Žiadne šialené spamovanie, sľubujeme.

Odoslaním emailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov .

Platobné metódy:
V hotovosti
Dobierka
Prevodom
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane on-line; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.