V období od 18.4.2025 do 27.4.2025 bude z technických důvodů na pobočce Brno zavřeno. Děkujeme za pochopení.
Čo robiť pri stretnutí s cudzím psom a ako sa brániť
Pre človeka je pes najlepším priateľom. Pri prechádzke parkom alebo ulicami mesta stretnete veľa štvornohých maznáčikov so svojimi pánmi. Nie vždy sú ale na vodítku, a niekedy sa môže tiež stať to, že na ceste bude pobehovať psík bez svojho majiteľa, alebo narazíte na túlavého psa. Ako sa v takejto situácii zachovať a brániť sa prípadnému útoku?
Ako pes varuje pred útokom
Hranica medzi prítulným pejskom a psom, ktory môže byť nebezpečný, je tenká. Keď uvidíte zježenú srsť, napäté telo a uši a chvost v pozore, zbystrite. Pes je pripravený k útoku, a týmto postavením vás varuje, aby ste sa k nemu nepribližovali.
Nebezpečný je aj pes, ktorý cíti strach. Spoznáte ho tak, že má prikrčené telo, hlavu nízko pri zemi, sklopené uši a chvost stiahnutý medzi zadnými nohami. Nepribližujte sa k nemu, nerobte prudké pohyby, nezvyšujte hlas a pomaly vycúvajte.
Najväčšiu hrozbu ale predstavuje pes, ktorého trápi choroba alebo je zranený. Môžete ho poznať, chcete mu pomôcť, ale jeho správanie neodhadnete. Zaútočiť môže aj na svojho pána a osoby, ktoré dobre pozná.
Kedy je pes nebezpečný
Spoušťače, ktoré v psovi zposobí agresiu:
- Keď sa vylaká
- Cíti nebezpečenstvo
- Cíti se ohrožený
- Je nemocný lebo zranený, cíti bolesť
Prečo pes útočí
Dovodou útoku psom je hned niekolko
- Narušíte jeho teritorium – vstúpili ste na územie, ktoré chráni, a vyhánia vás preč
- Rušíte ho pri jedle
- Zoberete mu jeho hračku
- Zahnali ste ho do rohu
- Vyprovokovali ste ho – slovom lebo dráždením
Čo robiť, keď sa stretnete s cudzím psom
Zachovajte pokoj a chladnú hlavu. Stojte pokojne s rukami pozdĺž tela. Keď si psa nebudete všímať a nebudete sa hýbať, prestanete ho zaujímať. Akonáhle urobíte rýchly pohyb alebo začnete utekať, pes sa môže zľaknúť, a zo strachu zaútočiť.
Nepozerajte sa mu do očí. Pre psa je to jasná výzva k súboju, a zaútočí. Keď k vám príde, nechajte si ovoňať ruku, a pomaly a v pokoji od neho vycúvajte, nedávajte najavo strach. Vycíti ho a využije vašej slabosti.
Skúste na psa hovoriť pokojným a upokojujúcim hlasom. Vôbec nezáleží na tom, čo mu hovoríte, ale akú intonáciou hovoríte. Kým nezaútočí, nikdy naň nerozprávajte vysokým hlasom a nekričte. Môže si to spojiť s ubližovaním, a zaútočí na vás.
Cudzieho psa nehladkajte. Neviete, čo všetko má za sebou, a ruku si môže spojiť s bitím.
Čo robiť, keď pes zaútočí
Keď nezaberie ani jedna z preventívnych rád, a pes aj tak zaútočí, prichádza čas sa brániť. Tu už zvýšte hlas, a na psa zakričte povely "Vypadni!", "Zmizni!", "Mazej domov!". Niekedy to ale nemusí stačiť, a v takom prípade sa bráňte všetkým, čo máte po ruke - kabelkou, dáždnikom, obuškom, niekedy môže stačiť aj drobný kopanec. Uvedomte si však, že chcete psa odohnať, nie mu ublížiť. Používajte primeranú silu. V najnutnejšom prípade psovi nastriekajte korenistý sprej do tváre, alebo použite paralyzér. Psa často vyľaká aj prázdny výboj do vzduchu.
Keď sa vám nepodarí psa poslať preč, skúste mu dať na zahryznutie batoh, bundu alebo čokoľvek iného. A keď aj to zlyhá, a pes vás zrazí na zem, stočte sa do klbka, a chráňte si brucho, tvár a dôležité orgány. Keď sa chvíľu nebudete hýbať, prestanete psa zaujímať.
Stretnutie s cudzím psom nikdy nepodceňujte. Zbytočne ho nedráždite a venujte mu len minimálnu pozornosť. Neukazujte svoj strach, a vždy buďte pripravení na možný útok.
Súvisiace produkty
Komentáre
Pridať komentárObráťte sa na nášho špecialistu na zbrane.

Tisíce produktov skladom
Záručné aj pozáručné opravy
Všetky zbrane oficiálne testované
Pomôžeme vám s výberom